PROFILAKTYKA
SKALING I PIASKOWANIE– jest toprofesjonalne oczyszczenie złogów nazębnych i powinno być pierwszym etapem kompleksowego leczenia stomatologicznego. W przeciwnym razie lekarz nie może precyzyjnie wykryć próchnicy na zębach pokrytych kamieniem i osadem. Czym jest skaling i piaskowanie zębów oraz jak często należy usuwać kamień nazębny?
Obecność kamienia nazębnego i niewłaściwa higiena są głównymi przyczynami zapalenia dziąseł i przyzębia. Takie zaniedbania prowadzą do paradontozy, czyli choroby która powoduje rozchwianie zębów i w konsekwencji ich utratę. Dlatego też powinniśmy zapoznać się z metodami usuwania kamienia nazębnego.
Pierwsza metoda to skaling zębów, polegający na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą tzw. skalerów stomatologicznych (ultradźwięki) Inną metodą usuwania kamienia nazębnego jest piaskowanie. Podczas gdy skaling rozbija kamień nazębny, piaskowanie za pomocą tzw. piaskarki i piasku dentystycznego usuwa resztki kamienia i drobne przebarwienia nawet w najmniejszych szczelinach, a cała powierzchnia zębów zostaje dokładnie wypolerowana, co utrudnia późniejsze osadzanie się kamienia nazębnego.
Po zabiegu skalingu i piaskowania warto zadbać także o wzmocnienie zębów poprzez zabieg fluoryzacji.
Fluoryzacja jest niezwykle przydatna i praktyczna, gdyż wzmacnia szkliwo, zapobiega próchnicy oraz pomaga pacjentom cierpiącym na nadwrażliwość zębów. W trakcie zabiegu fluoryzacji lekarz nakłada na powierzchnię zębów fluor, który pozostawia się na kilka minut w celu uwolnienia jonów fluorkowych. Zabieg lakierowania zębów przeprowadza się na czystych zębach, więc wcześniej należy zdecydować się na skaling i piaskowanie.
Jak często należy usuwać kamień nazębny? Zależy to od szybkości jego powstawania. Najpowszechniej stosowaną normą jest usuwanie kamienia nazębnego raz na pół roku, a jeśli istnieje taka potrzeba przeprowadza się go nawet do 3-6 razy w ciągu roku. Wszystko zależy od indywidualnej tendencji osadzania się oraz trybu życia – np. tego, czy pacjent pali papierosy, czy spożywa duże ilości kawy, herbaty, itp.
Z kolei osoby, u których nie występuje tendencja do odkładania się kamienia nazębnego, mogą wykonywać skaling raz na rok lub rzadziej. Najlepszym rozwiązaniem są regularne przeglądy stomatologiczne co pół roku, podczas których stomatolog oceni, czy zęby kwalifikują się już do piaskowania i ewentualnie skalingu.
Zapraszamy na profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów w naszym gabinecie.
STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA
Głównym zadaniem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie oraz leczenie najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów, jaką jest próchnica. Lecząc zachowawczo zęby zajmujemy się ich zachowaniem w naturalnym kształcie oraz kolorze. Leczenie ubytków próchnicowych obecnie stało się bezbolesne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, może być wykonane w estetyczny, prawie niewidoczny sposób.
LECZENIE ZACHOWAWCZE OBEJMUJE:
- Specjalistyczne porady stomatologiczne
- Leczenie próchnicy niepowikłanej ( bez reakcji ze strony miazgi)
- Kosmetyczną odbudowę złamanych zębów
- Leczenie nadwrażliwości zębów
- Leczenie kanałowe – będące najczęściej konsekwencją długo rozwijającego się i nieleczonego procesu próchnicowego
WYPEŁNIENIA KOSMETYCZNE – stare, niekształtne wypełnienia zastępujemy doskonałej jakości materiałami. Wypełnienia formujemy w taki sposób, aby ich trójwymiarowa struktura odzwierciedlała budowę naturalnego zęba. Odtworzenie budowy anatomicznej właściwej dla danego zęba ma znaczenie nie tylko dla estetyki, ale również dla prawidłowej artykulacji. Kolor wypełnienia dopasowujemy do koloru zębów Pacjenta, co sprawia, że jest ono niewidoczne. Materiały do wypełnień, których używamy, cechuje wytrzymałość i stabilność koloru, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem zarówno w zębach przednich, jak i bocznych.
WKŁADY KORONOWE (INLAY, ONLAY, OVERLAY) – w przypadku dużych ubytków twardych tkanek zęba alternatywę w stosunku do standardowych wypełnień stanowią wkłady koronowe typu inlay, onlay lub overlay. Wkłady koronowe są najbardziej wytrzymałym, a zarazem bardzo estetycznym uzupełnieniem brakujących tkanek zęba. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd, punktów stycznych). Wykonuje się je we współpracy z w pracownią protetyczną na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są kompozytu i z porcelany, dzięki czemu są trwałe, idealnie dopasowane kolorystycznie do zębów i odporne na ścieranie.
ENDODONCJA,potocznie nazywana leczeniem kanałowym, jest niezwykle szybko rozwijającą się dziedziną stomatologii zachowawczej. Nasz gabinet oferuje swoim pacjentom leczenie kanałowe wykonywane przy pomocy specjalistycznego mikroskopu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem zapewnia wyleczenie chorego zęba podczas zaledwie jednej wizyty. Jest to niewątpliwie duża zaleta dla samego pacjenta. Metoda ta pozwala na oszczędność czasu oraz uniknięcie zbędnego dodatkowego stresu.
Wykonujemy następujące zabiegi endodontyczne:
- zabieg leczenia kanałowego jedno- i wielokorzeniowych zębów
- zabieg leczenia kanałowego w przypadku zębów ze zmianami okołowierzchołkowymi
- powtórny zabieg leczenia kanałowego
- likwidacja złamanych narzędzi
- usunięcie złamanych bądźrozszczelnionych wkładów koronowo-korzeniowych (typ: standardowy, indywidualny, szklany)
- pokrywanie perforacji
- znajdowanie dodatkowych kanałów
- udrażnianie kanałów zobliterowanych
- diagnostyka złamań korzenia oraz pęknięć dna komory
STOMATOLOGIA ESTETYCZNA
Stomatologia estetyczna to szeroka gama procedur stomatologicznych i technologii dentystycznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów.
Proces tworzenia nowej, perfekcyjnej estetyki składa się z wielu elementów, dlatego każdy Pacjent naszego gabinetu może skorzystać ze specjalistycznej porady, podczas której wspólnie z lekarzem ustali najlepsze dla siebie rozwiązanie. Zabiegi z tego zakresu to:
- Licówki kompozytowe bądź porcelanowe — idealne rozwiązanie poprawiające kosmetykę zębów przednich. Mają postać cienkiej „łuski” przyklejanej do zewnętrznej (licowej) powierzchni zęba .-
- Odbudowa koron wysoce estetycznymi i trwałymi uzupełnieniami typu inlay,onlay,overlay
- Zabiegi wybielania zębów metodą nakładkową bądź gabinetową, inaczej zwaną jednowizytową
STOMATOLOGIA DZIECIĘCA
Najmłodsi pacjenci bywają często bojaźliwi i sprawiają wiele kłopotów podczas pierwszych prób leczenia zębów. Sytuacje takie są stresujące zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. W takich wypadkach prowadzimy wizyty adaptacyjne i stopniowo przyzwyczajamy dziecko do obecności lekarza, gabinetu i narzędzi stomatologicznych. Zakres usług w gabinecie:
- leczenie próchnicy
- żelowe znieczulenia o różnych smakach
- kolorowe wypełnienia
- lakowanie
- fluoryzacja/lakierowanie zębów
- ekstrakcje – usuwanie zębów mlecznych
PROTETYKA
Protetyka jest dziedziną rozwijającą się niezwykle dynamicznie. Zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków w uzębieniu czy przywracaniem utraconych funkcji narządu żucia, ale również poprawą estetyki zębów. Niepełne uzębienie niesie ze sobą poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia, codziennego funkcjonowania jak i samopoczucia pacjenta. W efekcie utraty zębów zbyt wcześnie tworzą się głębokie zmarszczki, rysy twarzy ulegają zaburzeniu, profil staje się nieprawidłowy, charakterystyczny dla wieku podeszłego. Dlatego, dzięki nowoczesnym procedurom i wysokiemu standardowi prac protetycznych umożliwiamy przywrócenie pięknego i pełnego uśmiechu. W naszym gabinecie wykorzystujemy najnowocześniejsze rozwiązania protetyczne, które zapewniają nie tylko doskonałą estetykę, wytrzymałość, ale także komfort i wygodę. Oferujemy Państwu:
KORONY PORCELANOWE– stałe uzupełnienia protetyczne wykonane na podbudowie metalowej (tytan, złoto). Mają zastosowane w przypadkach znacznego zniszczenia (z powodu próchnicy lub urazów) koron zębów, które nie nadają się do odbudowy zachowawczej. Często też służą do poprawy estetyki (zmiana koloru i kształtu zębów), a także do lepszego utrzymania w jamie ustnej protez ruchomych.
KORONY CERAMICZNE – uzupełnienia, które nie posiadają metalowej podbudowy, dzięki czemu zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Idealnie imitują tkanki naturalnego zęba. Mogą być stosowane nawet u osób uczulonych na różnego rodzaju stopy, będące składnikiem podbudowy koron porcelanowych. Spełniają oczekiwania najbardziej wymagających pacjentów.
MOSTY PORCELANOWE – mosty to stałe uzupełnienia protetyczne zacementowane na zębach własnych pacjenta. Z ich pomocą możemy uzupełnić brak od jednego do kilku zębów. Stosowanie mostów wymaga sprzyjających warunków miejscowych, a mianowicie odpowiedniej ilości i jakości dobrze rozmieszczonych (po obu stronach luki) zębów filarowych. Utrata zębów to nie tylko problem estetyczny, to poważne zaburzenie prowadzące do zmniejszenia wydolności żucia i wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to również zaburzenie czynności stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego tak bardzo ważne jest uzupełnianie braków zębowych.
WKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE– zapewniają długotrwałą odbudowę zębów. Są wykorzystywane w przypadku znacznego zniszczenia lub złamania części koronowej zęba. Po odpowiednim przygotowaniu korzenia, tzn. wykonaniu leczenia kanałowego, osadzamy wkład, który wzmacnia ząb i przyjmuję rolę „rusztowania” dla dalszej odbudowy. Wkłady wykonane są z włókna szklanego bądź przy współpracy z pracownią protetyczną wykonujemy indywidualne wkłady lane, osadzane na specjalny cement. Korzeń z zacementowanym wkładem można również wykorzystać jako filar pod koronę porcelanową bądź punkt mostu.
PROTEZY – są to ruchome uzupełnienia (niecementowane na stałe) stosowane w przypadkach całkowitych lub częściowych braków zębowych, gdy nie ma możliwości na uzupełnienie mostem lub nie ma warunków do wszczepienia implantów. Odpowiednio zaprojektowana proteza może zapobiegać powstawaniu zniekształceń, przesunięć zębowych, zaburzeń wysokości zwarcia, a nawet hamować procesy zanikowe i rozwój chorób przyzębia. Rodzaje protez, wykonywanych w naszym gabinecie:
PROTEZY AKRYLOWE CZĘŚCIOWE I CAŁKOWITE – ich zasadniczą częścią jest akrylowa płyta protezy.
PROTEZY ELASTYCZNE– Protezy elastyczne wykonywane są od wielu lat. Protezy te oparte są na tworzywach elastycznych/termoplastycznych , a technologia protez elastycznych jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną protetyki. Zaliczamy do nich:
- protezy nylonowe – np. Valplast, Fleksi nylon,
- protezy acetalowe – ich przykładem może być Duracetal,
Zalety protez półelastycznych (acetalowych)
- acetal jest materiałem odpornym na zginanie, dzięki czemu proteza jest sprężysta i elastyczna, a pacjent łatwiej się do niej adoptuje,
- proteza nie uciska dziąseł i podniebienia, nie daje w ustach metalicznego posmaku,
- umożliwia spożywanie nawet bardzo gorących posiłków (materiały termoplastyczne są odporne na wysokie temperatury, zaczynają się uplastyczniać dopiero przy 200° C),
- proteza ze względu na brak uczulających stopów metali nie wywołuje reakcji alergicznej,
- jest wykonana w kolorze dziąsła lub zębów, dlatego jest niewidoczna nawet w tzw. „strefie uśmiechu”.
Zalety protez nylonowych
- w porównaniu do protez wykonanych z akrylu zapewniają o wiele większy komfort użytkowania
- są dużo cieńsze od protez standardowych,
- są lekkie i elastyczne – nie łamią się i nie pękają,
- zajmują mniej miejsca w jamie ustnej,
- mają lepsze utrzymanie – nie spadają,
- nie wywołują reakcji alergicznych,
- posiadają estetyczne klamry w kolorze dziąseł,
- są przezierne i doskonale komponują się z naturalną śluzówką pacjenta
PROTEZY SZKIELETOWE – unowocześniona postać protezy akrylowej. Wykonuje się je przy częściowych brakach zębów. Ich zaletą jest cienki metalowy szkielet, który praktycznie nie przeszkadza w użytkowaniu.
PROTEZY NAKŁADOWE (overdentures) – utrzymywane są przez system zatrzasków, najczęściej kulkowych, osadzonych w korzeniach zębów własnych lub na implantach.
CHIRURGIA
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej.
Większość zabiegów polega na przygotowaniu pacjenta do dalszego leczenia specjalistycznego, np. protetycznego, ortodontycznego – stąd konieczne jest przemyślane, interdyscyplinarne podejście lekarza do każdego przypadku. Każdy zabieg wymaga precyzji, techniki i doskonałej znajomości anatomii. Wszelkie zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym – stąd są bezbolesne. Zabiegi wykonywane w gabinecie:
ZABIEGI EKSTRAKCJI ZĘBÓW – czyli usuwanie zębów.
- Zębów zniszczonych przez proces próchnicowy
- Ze wskazań ortodontycznych u dzieci i dorosłych
- Usuwanie pozostawionych fragmentów korzeni- zabiegi dłutowania korzeni
- Usuwanie zębów częściowo i całkowicie zatrzymanych, np. Zębów mądrości.
PLASTYKA WĘDZIDEŁKA JĘZYKA LUB WARGI
Najczęściej obserwowane w praktyce stomatologicznej są wrodzone przerosty wędzidełek, bądź ich nieprawidłowe umiejscowienie. Nieprawidłowości z nimi związane mogą powodować problemy natury ortodontycznej(diastema prawdziwa), protetycznej(spadające
protezy czy periodontologicznej(recesje dziąseł). Prawidłowo przeprowadzona plastyka czy wycięcie patologicznego wędzidełka pozwala na wyeliminowanie przyczyny problemu.
RESEKCJA WIERZCHOŁKA KORZENIA ZĘBA
Czasami jedyną możliwością eliminacji problemów związanych ze stanem zapalnym/złamaniem/patologicznym tworem w okolicy wierzchołka korzenia zęba jest interwencja chirurgiczna. Zabieg polega na usunięciu wierzchołka korzenia zęba z jednoczasowym opracowaniem pozostałej części korzenia, usunięciu ewentualnych torbieli/ziarniniaków, oczyszczeniem otaczającej kości i wypełnieniem ubytku materiałem zastępczym. To postępowanie pozwala uniknąć usunięcia zęba, który pozostaje w jamie ustnej przez długie lata.
PERIODONTOLOGIA
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych. Badania przeprowadzone w Polsce dowiodły, że 90% dorosłych osób ma chore przyzębie. Etiologia chorób przyzębia jest bardzo złożona. Główną przyczyną chorób dziąseł i tkanek głębiej położonych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak. W ten sposób powstaje płytka bakteryjna i kamień nazębny, który bardzo szybko niszczy aparat podporowy zębów, co w konsekwencji kończy sią paradontozą i utratą zębów. Nasi specjaliści dysponują całą gamą metod terapeutycznych- od usunięcia kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego, poprzez zabiegi chirurgiczne na przyzębiu, aż po odtworzenie zniszczonych struktur preparatami do sterowanej regeneracji tkanek.
HIGIENA JAMY USTNEJ– szczotkowanie, nitkowanie, płukanki – właściwa higiena jamy ustnej zaczyna się od szczotkowania zębów, co najmniej dwa razy dziennie. Zawarty w pastach fluor pomaga zachować zdrowie zębów i dziąseł. Należy jednak pamiętać, że samo szczotkowanie nie wystarcza. Konieczne jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, gdyż dociera ona do miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Ważnym zabiegiem profilaktycznym jest także płukanie jamy ustnej płynami zawierającymi środki przeciwbakteryjne. Ma to szczególnie znaczenie przy stanach zapalnych jamy ustnej lub po zabiegach chirurgicznych. Nasi lekarze ustalą indywidualny program higieny jamy ustnej, dostosowany do Państwa potrzeb.
USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO– Przed rozpoczęciem leczenia, każdy pacjent jest poddawany profesjonalnemu oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego, nad- i poddziąsłowego. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Powstały kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia w efekcie, którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów, czyli parodontoza. Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia (paradontozy). Kamień jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym. W naszym gabinecie zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego wykonujemy przed rozpoczęciem leczenia zachowawczego czy protetycznego.
KIRETAŻ– czyszczenie patologicznej kieszonki przyzębnej z obumarłego nabłonka i tkanki ziarninowej. Efektem tego zabiegu jest spłycenie kieszonki, pokrycie jej zdrowym nabłonkiem oraz ustąpienie stanu zapalnego, co prowadzi do lepszego umocowania zębów.
SZYNOWANIE ZĘBÓW– w przypadku zwiększonej patologicznej ruchomości zębów można zapobiec ich utracie poprzez szynowanie i ligaturowanie. Oba te zabiegi hamują przechylanie się zębów i ich wysuwanie z wyrostka oraz zapobiegają powstawaniu urazu zgryzowego.